Z jakim podejściem do nauki języka ?



Zacznę od tego, iż nie ma osoby bardziej czy mniej zdolnej do nauki języka obcego . Przyswajanie języków obcych nie jest zależne od naszych zdolności, naszego wieku czy tego jak dawno skończyliśmy szkołę . Wiele wymówek słyszałam do tej pory od osób zaczynających naukę języka ze mną, czy na inny sposób.

Pracując w szkole językowej oraz od lat zajmując się wykładaniem języka , głównie norweskiego , przyzwyczaiłam się do wymówek uczniów, a co więcej, zauważyłam, że zależnie od wieku osoby, zawodu i charakteru, są one takie same. Tak więc poznając osobę, którą będę uczyć , potrafię dobrać najkorzystniejszy sposób nauki dla niej , a także polecić ile czasu trzeba będzie w naukę zainwestować.
Podchodząc do nauki języka obcego, musimy ustalić ze sobą , jak bardzo nam na znajomości języka  zależy , co jesteśmy w stanie poświęcić aby znaleźć dla niego czas oraz jakie korzyści nam to przyniesie na przyszłość. Zauważmy, że są osoby, które decydując się na naukę języka obcego nie zastanawiają się wiele, nie muszą szukać długo motywacji , czy myśleć nad za i przeciw , jednak zawsze jest jakiś powód , który ich do tego pchnął . Jeśli w twoim przypadku jest inaczej, a w twoim życiu brak momentów, które dałyby ci mocną motywacjię, to musisz zacząć od jej znalezienia.
Po pierwsze, z dniem postanowienia -nauczę się , odkładamy wszystkie mity dotyczące nauki języka na bok . A przede wszystkim ten dotyczący naszego wieku, czy różnych ludzkich zdolności. To są tylko statystyki, które nie przekładają się w niczym do naszych chęci, które musimy w pierwszej kolejności pobudzić .
Po drugie, znajdź coś za co polubisz język , którego zaczynasz sie uczyć . Często ludzie uczą się języków obcych ze względu na swoją pracę , lub chęć jej zmiany, wyjżdżając za granicę lub z chęci wyjazdu. Często takie wyjazdy są niestety przymusem , stąd rośnie też niechęć do języka i z tego powodu problemy z jego przyswajaniem. W takiej sytuacji, warto odrzucić negatywne myśli , które budzą niechęć a zastąpić je innymi. Zamiast pytać siebie , dlaczego muszę wyjeżdżać i uczyć się języka obcego , zapytaj się , ile dostrzeżeń i zmian ci ten wyjazd przyniesie a nauka języka obcego , każdego, rozwija przede wszystkim zdolność logicznego myślenia , spowalnia procesy starzenia się mózgu i niesie ze sobą inne korzyści dla twojego zdrowia .
Po trzecie, dla niektórych nauka może kojarzyć się ze zbyt wielkim trudem , przerabianiem zadań czy wkuwaniem słówek na pamięć . Owszem, są to metody nauki , ale nie jedyne i nie najskuteczniejsze. Czy ucząc się języka polskiego, także przechodziłeś taki proces ? Nie. Nauka języka, gramatyka i ćwiczenia pisowni przyszły nieco później . Tak więc, zależnie od stopnia w jakim chcesz znać i posługiwać się językiem obcym , powinieneś dobierać metody jego nauki. Ciężka praca nad nauką języka, czeka cię dopiero na poziomie jego zaawansowania. Sposób i metody uzyskania poziomu komunikatywnego oraz czas jego osiągnięcia jest zależny od ciebie .
Od wielu lat zajmuję się tym tematem , swoje teorie opieram na wyciągniętych wnioskach z pracy z ludźmi w różnym wieku i na różnych stanowiskach , a także obserwując siebie. Obecnie potrafię posłużyć się pięcioma językami obcymi na różnych poziomach, z czego trzema na poziomie zaawansowanym . Dodatkowo rozumiem języki spokrewenione z tymi, które już znam , a mając na uwadze to, że języki , którymi się posługuję, są używane w wielu krajach na całym świecie, można by uznać , że znam ich jeszcze więcej.
Jak to zrobiłam ? Irytuję się za każdym razem słysząc - ty to masz talent ! Równie często gdy słyszę , - bo tobie to wchodzi , -ty masz łatwiej czy -bo ty to lubisz. Zgadzam się tylko i wyłącznie z ostatnim. Co do talentów, jestem zdania , że wszystkie są oparte na jakiegoś rodzaju pracy i systematyczności. Systematyczność z kolei , jest środkiem do szybszego kojarzenia i zapamiętywania , a polubienie czegoś , to pierwszy krok aby poznać to lepiej.

Wymówki na bok, język obcy na tapetę !
Aby ułatwić sobie cały proces nauki języka , zapamiętywania i kojarzenia słów , należy się z nim przede wszystkim obyć. Nie zapamiętamy słów ani zwrotów,  albo,  będzie to dla nas wyjątkowo trudne , jeśli będziemy się ich uczyć, ´´na sucho´´ . Czyli , nie słysząc ich, nie mając kontekstu ich użycia , czy nie znając wymowy , akcentu czy tonacji. Dlatego , na sam początek, zalecam , aby języka się osłuchać . Dobrze jest , słuchać stacji radiowej w języku , którego się uczymy, mając internet, można słuchać stacji online. Kolejnym sposobem jest słuchanie piosenek , warto odnaleźć coś co nam się spodoba , słuchać, wypisywać teksty, próbować wyłapywać słowa, na początku na pewno wyłapiesz te , które będą się w nich powtarzały i z czasem będzie ich coraz więcej. Można także odnaleźć filmy lub serialie, oglądać je , nawet jeśli z początku nie będziemy ich rozumieć, warto , po to aby przyzwyczajać mózg do języka, którym wkrótce sam będzie władał.
Kiedy czujemy, że język obcy nie jest nam już taki straszny i potrafimy wyłapać niektóre  słowa z tekstu słuchanego, nawet jeśli nie znamy ich znaczenia, możemy przejść o krok dalej. W tym dalszym etapie, dobrze jest przyswoić sobie podstawowe zwroty oraz najczęściej używane czasowniki , co ułatwi ci, przyswajanie podstaw gramatyki.
Zapoznając się z gramatyką na poziomie podstawowym, tj. odmiana czasownika, czy tworzenie prostych zdań, znając już jakieś z podstawowych słów , nauka będzie przyjemniejsza. Na tym poziomie , będą to raczej najczęściej używane i podstawowe słówka, tak więc zachęcające będzie wrażenie, że już coś umiesz.
W dalszym etapie, zalecam korzystanie z serii książek do nauki języka, rosnącej poziomem, tak, aby można było zacząć od podstaw i posuwać się dalej. Nieodłączynym elementem nauki każdego języka jest nieustanne bycie z nim w kontakcie. Więc nawet jeśli czasem brak ci czasu na naukę, sił lub chęci, postaraj się chociażby go posłuchać.
Umiejąc podstawy języka, dobrze jest szukać sobie sytuacji, w których możemy je wypróbować . Dobrze jest zapoznać się z ludźmi władającymi językiem którego się uczymy i ćwiczyć to, co udało nam się do tej pory przyswoić . Możemy na początek pisać , ale kiedy będziemy czuli się pewniej, zacznijmy mówić, nawet jeśli rozmowa miałaby trwać krótko. Na początek, zacznij czerpać satysfakcję choćby z tego, że twój sposób wymowy jest zrozumiały i przede wszystkim nigdy się nie zniechęcaj !
Języka możesz uczyć się z pomocą dobrego lektora, który prowadząc z tobą konwersacje , może jednocześnie wybierać dla ciebie odpowiednie materiały i kierować nauką . Dla osób wolących pracę w grupie organizowane są kursy w szkołach językowych . Są też osoby, które wolą uczyć się same, od takich, zawsze możesz się czegoś nauczyć korzystając z ich rad . Powodzenia !



Komentarze